Ochrona krajobrazu w obecnych czasach jest sprawą niezwykle istotną. Dlatego zajęła się nią tak duża organizacja międzynarodowa jak Rada Europy, która uchwaliła Europejską Konwencję Krajobrazową. Jednak z wdrażaniem jej postanowień w Polsce nie jest najlepiej.
 
Dopiero w ostatnich latach wzrosło zainteresowanie krajobrazem w kategorii przedmiotu polityki w Europie i na świecie,czego dowód stanowi przyjęcie Europejskiej Konwencji Krajobrazowej (EKK). Dokument ten został wypracowany i zatwierdzony w ramach struktur Rady Europy (RE). Organizacja – skupiająca prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza tego kontynentu – przyjmuje dokumenty, mające charakter traktatów międzynarodowych, zwane konwencjami. Przystępować do nich mogą państwa członkowskie RE, a w niektórych przypadkach także europejskie kraje nieczłonkowskie, a nawet pozaeuropejskie kraje nieczłonkowskie.
 
Droga do EKK
Prace nad Konwencją rozpoczęły się w marcu 1994 r., a zostały zainicjowane przez Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy. Pięć lat później ciało to przedstawiło propozycję treści dokumentu Komitetowi Ministrów Rady Europy, a ten z kolei polecił ostateczne ustalenie tekstu umowy grupie ekspertów we współpracy z Komitetem ds. Działalności Rady Europy w Dziedzinie Różnorodności Biologicznej i Krajobrazu oraz...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?