Dobre prawo musi być jasno i precyzyjnie sformułowane oraz sankcyjne, umożliwiające szybkie i skuteczne egzekwowanie obowiązujących norm. Tylko funkcjonariusz wyposażony w taki oręż może dobrze realizować powierzone mu zadania, a tym samym spełniać oczekiwania społeczeństwa. Jednak rzeczywistość jest inna.

Można zadać sobie pytanie, czy uprawnienia, jakimi dysponują straże miejskie (gminne), są wystarczające? Jeżeli tak, to dlaczego w powszechnej opinii sugeruje się konieczność zmian, ze wskazaniem na uprawnienia policyjne? A może wystarczy przyjrzeć się aktualnie obowiązującym przepisom i tak je zmienić, by obejmowały całość zagadnień i dawały możliwość podejmowania skutecznych interwencji, co w konsekwencji przełoży się na zdecydowanie większą akceptację społeczeństwa?

Myli się bowiem ten, kto myśli, że po 17 latach funkcjonowania straży miejskich w Polsce zagadnienie to od strony prawnej jest jasne i czytelne.

Zrozumieć intencje ustawodawcy…

Egzekwowanie obowiązku utrzymania w czystości miejsc publicznych oraz skuteczna walka z osobami nielegalnie porzucającymi najróżniejsze odpady to jedno z ...