- zasady obrotu i rozliczeń

Każdy podmiot zainteresowany handlem prawami majątkowymi (PM) do świadectw pochodzenia (ŚP) musi być uczestnikiem Rejestru Świadectw Pochodzenia (RŚP). Tak stanowi znowelizowane Prawo energetyczne, które wejdzie w życie 1 października br.


Uczestnictwo w RŚP to jeden aspekt. W Rejestrze, na kontach ewidencyjnych każdego uczestnika, zapisywane są ŚP, które w chwili zapisu ulegają dematerializacji i konwersji w PM do tychże świadectw. Musimy pamiętać jednak o drugim aspekcie, który pojawia się w chwili, gdy jesteśmy zainteresowani obrotem (zbywaniem, nabywaniem PM do ŚP). Ten drugi aspekt to regulowany ustawą o giełdach towarowych z 26 października 2000 r. rynek giełdowy, nadzorowany przez Komisję Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG), prowadzony w Polsce przez jedyną licencjonowaną giełdę towarową, tj. Towarową Giełdę Energii (TGE).
Spełniając wymogi ustawy o giełdach towarowych, można być albo bezpośrednim uczestnikiem rynku giełdowego, albo reprezentowanym w transakcjach giełdowych przez dom maklerski, będący członkiem TGE. Skorzystanie z usług domu maklerskiego ma szereg praktycznych zalet (o czym można przekonać się po lekturze ww. ustawy o giełdach towarowych).
PM do ŚP dla energii wyprodukowanej w OZE są towarem giełdowym. Są wystawiane na podstawie ŚP wydanych przez prezesa URE, będących zaświadczeniem, iż energia objęta ŚP została wyprodukowana w OZE. PM powstają z chwilą zapisania ŚP ...