– 7. Program Ramowy Badań, Rozwoju Technologicznego i Demonstracji

Finansowanie badań naukowych w UE nie tylko spoczywa na barkach państw członkowskich, ale też jest ważnym elementem polityki wspólnotowej (np. Strategia Lizbońska) i wspólnego budżetu UE. Badania naukowe dotyczące energetyki są koordynowane w Komisji Europejskiej przez dwa dyrektoriaty generalne: ds. badań (DG Research) i ds. transportu i energii (DG TREN).


Finansowanie badań naukowych poprzez tzw. wieloletnie programy ramowe zarządzane przez Komisję Europejską jest szczególnie ważne dla skoordynowanego rozwoju europejskiej energetyki, która jest także elementem polityki wspólnotowej.
Rola Komisji Europejskiej w finansowaniu w UE badań naukowych w obszarze „energia” jest niebagatelna. Wg DG Research1, z ok. 1 mld euro przeznaczonego średniorocznie w UE na badania naukowe w energetyce, z wyłączeniem energetyki nuklearnej (tzw. NNE: Non-Nuclear Energy research), ok. 20% pochodzi z programów ramowych UE (80% z państw członkowskich, w tym europejskiego przemysłu).
W Polsce przy ponad trzykrotnie niższym udziale środków na badania naukowe w PKB (0,65%) w stosunku do UE (ok. 2%) i zbyt powolnym angażowaniu przemysłu w innowacje technologiczne, finansowanie badań naukowych w energetyce ze środków UE staje się szczególnie istotne i, przy dużej aktywności całej sfery B + R, udział finansowania badań z programów ramowych może być w Polsce znaczący zarówn...