Prawo własności urządzeń przesyłowych
Z perspektywy gospodarki prowadzonej przez organy gminy ważne jest zachowanie zróżnicowanych uwarunkowań gwarantujących zrównoważony rozwój. Jednym z nich jest stworzenie realnych podstaw dla funkcjonowania infrastruktury technicznej, w tym długofalowo ? ustanawiania służebności przesyłu lub ograniczania własności nieruchomości (na podstawie decyzji administracyjnej starosty). Dla tych wszystkich kwestii duże znaczenie ma status prawny urządzeń przesyłowych.
Zgodnie z art. 49 § 1 Kodeksu cywilnego, urządzenia przesyłowe to urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania płynów, pary, gazu i energii elektrycznej oraz inne urządzenia podobne. Można dodać, że nie mogą one ograniczać się wyłącznie do jednej zamkniętej działki i mogą obciążać zarówno grunty, jak i budynki (w wyjątkowych przypadkach urządzeniem takim może być również nawet budynek). Ustawodawca wskazuje, że urządzenia te nie stanowią części składowej nieruchomości, a taka jest zasada, jeżeli wchodzą w skład przedsiębiorstwa. Sąd Najwyższy (wyrok z 11 lutego 2016 r., sygn. akt V CNP 39/15, Legalis) wskazał, że w skład przedsiębiorstwa w znaczeniu przedmiotowym wchodzić mogą także inne prawa rzeczowe lub obligacyjne.
Z punktu widzenia realizacji zadań przedsiębiorstwa duże znaczenie ma tylko zapewnienie właścicielowi przedsiębiorstwa możliwości gospodarczego wykorzystania urządzeń przesyłowych, a nie charakter przysługującego mu do nich prawa. Może tu wchodzić w rachub...