Redakcja „Przeglądu Komunalnego”, ogólnopolskiego miesięcznika poświęconego gospodarce komunalnej i ochronie środowiska, już po raz siódmy zorganizowała konkurs popierający selektywną zbiórkę surowców wtórnych. Prestiżowe Puchary Recyklingu zostały wręczone podczas Gali X Jubileuszowego Międzynarodowego Zjazdu Ekologicznego – nagrodzono nimi jednostki, które zgłosiły się do wszystkich kategorii, uzyskały najwyższe wyniki i prawidłowo je udokumentowały bądź wykazały innowatorskie działania w zakresie gospodarki odpadami.

 

Puchar Recyklingu Banku Ochrony Środowiska



Międzygminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami „Master”, Tychy – nagrodzone za skuteczne wdrożenie programu selektywnej zbiórki odpadów na terenie ośmiu gmin oraz za innowacyjność kampanii edukacyjnych wspierających program.
Obecnie przedsiębiorstwo najszybciej rozwija się w obszarze selektywnej zbiórki odpadów. Opracowano kompleksowy program gospodarki odpadami komunalnymi, wskazujący, jak zagospodarować nieczystości zgodnie z przepisami o ochronie środowiska i normami Unii Europejskiej. Wybudowana w 2002 r. sortownia służy do doczyszczania odpadów komunalnych zebranych selektywnie „u źródła” w systemie pojemnikowym i workowym. Równocześnie z wdrażaniem programu selektywnej zbiórki odpadów rozpoczęto kompleksowy cykl akcji edukacyjnych. Zainicjowana w 2004 r. ogólnomiejska akcja „Razem przeciwko odpadom” służy uświadomieniu mieszkańcom zasad i korzyści płynących z prowadzenia selektywnej zbiórki. Strategia na lata 2006-2009 zakłada budowę Zakładu Przeróbki Odpadów w celu wyłączenia strumienia frakcji biodegradowalnych ze strumienia odpadów komunalnych i sprostanie nowym wymogom ustawy o odpadach.
Udział w poprzednich edycjach Konkursu pozwolił dostrzec działania spółki „Master” na rzecz promocji, edukacji i selektywnej zbiórki odpadów.

Puchar Recyklingu Ministerstwa Budownictwa


ELWOZ Grupa Miejskie Przedsiębiorstwo Komunalne, Bytów – nagrodzona za kompleksowe działania związane z prowadzeniem selektywnej zbiórki odpadów oraz skuteczną kampanię edukacyjną.
Przedsiębiorstwo działa na lokalnym rynku od marca 1992 r. Od początku istnienia priorytetem przyjętym przez Zarząd było wprowadzenie selektywnej zbiórki odpadów opakowaniowych. Zbiórkę rozpoczęto w 1997 r. w systemie kontenerowym. Poprzez intensywnie prowadzoną edukację ekologiczną udało się skutecznie wpłynąć na zmianę mentalności i przyzwyczajeń mieszkańców. Kiedy w 2002 r. oddano do użytku sortownię i rozszerzono program selektywnej zbiórki na siedem gmin powiatu bytowskiego, grunt do działalności na tym polu był już dobrze przygotowany. Kolejnym krokiem była modernizacja składowiska odpadów komunalnych w Sierżnie, gdzie utworzono punkt nauki segregacji odpadów. W Konkursie o Puchar recyklingu za swoją działalność w zakresie odzysku surowców wtórnych oraz za prowadzoną wśród dzieci i dorosłych edukację ekologiczną spółka była już wielokrotnie wyróżniona i nagrodzona.

Puchar Recyklingu Związku Miast Polskich


Zakład Utylizacji Odpadów, Elbląg – nagrodzony za prowadzenie szeroko rozumianej gospodarki odpadami oraz za działania edukacyjne wpływające na zmianę przyzwyczajeń i wyrobienie u mieszkańców nawyku segregowania odpadów.
Ważną częścią działalności Zakładu jest organizacja selektywnej zbiórki odpadów w mieście, która została wprowadzona w 1995 r. Obecnie na terenie miasta ustawionych jest 518 sztuk pojemników do zbiórki makulatury, plastyku i szkła. Systemem workowym objętych jest ponad 3 tys. gospodarstw domowych. Dużą rolę odgrywa w tym edukacja ekologiczna prowadzona przez spółkę. Aby dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców, ZUO współpracuje z administratorami nieruchomości, wspólnotami mieszkaniowymi, a także z pracownikami placówek oświatowych. Efektem takiego działania jest większa świadomość ekologiczna mieszkańców, a co za tym idzie, większa dbałość o środowisko. Aktualnie opracowywane są projekty dotyczące rozbudowy Zakładu. Planuje się m.in. budowę kompostowni i sortowni, linii przetwarzania tworzyw sztucznych, zakładu recyklingu odpadów elektrycznych i elektronicznych oraz zakładu recyklingu samochodów.

 

Puchar Recyklingu Polskiej Izby Ekologii



Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Długoszynie

Zakład Utylizacji Odpadów, Gorzów Wlkp. – nagrodzony za długoletnie efektywne działania w zakresie selektywnej zbiórki odpadów oraz połączenie edukacji z praktycznymi działaniami na rzecz redukcji odpadów.
Zakład został powołany w 1992 r. w celu koordynacji gospodarki odpadami w mieście. Zakres działalności ZUO obejmuje odbiór, obrót i unieszkodliwianie odpadów komunalnych, przemysłowych i niebezpiecznych oraz sprzedaż surowców wtórnych. Dysponuje on technologią ograniczającą o ok. 45% ilość składowanych odpadów. W ciągu ponad 10-letniej historii firmy charakterystyczny jest jej ciągły rozwój organizacyjny oraz rozszerzanie zakresu świadczonych usług. ZUO podejmuje działania, których celem jest usprawnienie istniejących rozwiązań selektywnej zbiórki oraz budowanie nowych, efektywnych systemów tego programu. Ważnym aspektem działalności Zakładu jest prowadzenie akcji edukacyjnych promujących ekologiczne postawy oraz współpraca ze Związkiem Celowym Gmin MG-6 w zakresie stworzenia wspólnego programu gospodarki odpadami dla północnego regionu województwa lubuskiego.

Pierwszy tygrys

Po raz pierwszy w tym roku Kapituła przyznała tytuł „Tygrysa Recyklingu”. Honorowani są nim niekwestionowani liderzy selektywnej zbiórki, laureaci Pucharów z poprzednich lat. „Tygrys Recyklingu 2006” przypadł Celowemu Związkowi Gmin CZG-12 z Długoszyna.
W dotychczasowych edycjach Konkursu zdobył on w sumie 16 nagród, m.in. Puchar Recyklingu Banku Ochrony Środowiska (w V edycji Konkursu), dwie „Szklane Statuetki”, statuetki „Srebrna Puszka”, „Lider Zbiórki Tworzyw” i „Złota Bela Makulatury” oraz tytuł „Mistrz Edukacji Ekologicznej”. Otrzymał też „Szablę Recyklingu” oraz wiele nagród rzeczowych i finansowych, przyznanych przez WFOŚiGW w Zielonej Górze.
Za każdą z tych nagród stoją tysiące ton zebranych, posegregowanych i unieszkodliwionych odpadów.
Istotą prowadzonych przez CZG-12 czynności, promujących racjonalną gospodarkę odpadami, jest połączenie edukacji z praktycznymi działaniami na rzecz redukcji odpadów. Selektywną zbiórkę odpadów zainicjowano w 2000 r. programem pilotażowym „Cybinka 2000 – gmina bez śmieci”, polegającym na wprowadzeniu worków do selektywnej zbiórki odpadów w wybranych 11 sołectwach oraz rozstawieniu kolorowych pojemników w siedzibach gmin. Działanie to w praktyce pokazało zalety i wady zastosowanych przez CZG-12 rozwiązań, a także zainicjowało zmianę przyzwyczajeń mieszkańców i wyrobienie nawyku segregowania odpadów.
Ciągła edukacja ekologiczna, prowadzona od 1998 r. przez CZG-12, wykorzystuje różnorodne formy działań z dziećmi i osobami dorosłymi (ulotki, foldery, wydawnictwa książkowe, szkolenia, festyny, imprezy targowe i wystawiennicze oraz akcje edukacyjno-konkursowe, np. „Zielona Szkoła, Zielone Przedszkole” czy „Eko Lekcje”). Wybudowany w Długoszynie (gmina Sulęcin) Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych posiada pełną infrastrukturę do unieszkodliwiania odpadów powstających na terenie całego Związku. System segregacji, transportu, unieszkodliwiania i wtórnego zagospodarowania odpadów komunalnych jest jednolity dla wszystkich gmin członkowskich.

Romana Dziubalska