Wśród mieszkańców Unii Europejskiej przeprowadzono ankietę, która miała na celu ustalenie hierarchii ludzkich potrzeb życiowych. Wynika z niej, co wydaje się oczywiste, że najważniejszym elementem, zaspokajającym nasze codzienne potrzeby, jest pożywienie. Dziwić może natomiast fakt, że na drugim miejscu znalazło się zaspokajanie potrzeb energetycznych (energia elektryczna, ciepło, gaz).

Ludzie coraz bardziej uświadamiają sobie, jak bardzo zależni są od ogólnie pojętej energii. Tymczasem codziennie media informują o zagrożeniach energetycznych, awariach systemowych, wyczerpywaniu zasobów surowców energetycznych, braku alternatywnych źródeł energii itd. Rosną także ceny nośników energetycznych, a opłaty za energię stanowią coraz pokaźniejszy procent wydatków w gospodarstwach domowych.

Trzy razy 20
Dlatego też Parlament Europejski podjął działania mające na celu zmniejszenie energochłonności gospodarki, zwiększenie udziału energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych w bilansie energetycznym i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej została zobowiązana do realizacji programu „3 x 20”, co oznacza zmniejszenie o 20% energochłonności, zwiększenie o 20% produkcji energii odnawialnej i zmniejszenie o 20% emisji gazów cieplarnianych.
Oczywiste jest, że w realizację tego ambitnego planu zostaną włączone także jednostki samorządu terytorialnego. Warto zatem zastanowić się, w jaki sp...