Proces uspołecznienia rewitalizacji
Działania rewitalizacyjne w mieście powinny przynosić wymierne korzyści możliwie szerokiej grupie mieszkańców i przedsiębiorców, mimo koncentracji działań tylko na wybranych obszarach.
Miasta rozwijają się nie tylko na skutek decyzji i starań ich władz oraz inwestycji publicznych. Ich rola jest przejściowo wyeksponowana na skutek dominacji dofinansowania wybranych działań w sektorze publicznym ze środków Unii Europejskiej. Należy jednak zwracać uwagę na rolę pozostałych grup aktorów rozwoju. Szansą dla rozwoju są bowiem partnerstwa, poszerzające krąg podmiotów aktywnych w procesie przemian. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych miejscowości, których potencjał jest z zasady niewielki. Różnego rodzaju podmioty ? osoby, społeczności, instytucje, organizacje, urzędy ? pozostają pod wpływem działań rewitalizacyjnych podejmowanych przez gminę, mimo że w nich bezpośrednio nie uczestniczą. Ale mogą wpływać na działania gminy, więc relacje bywają tu obustronne. Takie podmioty określa się mianem ?interesariuszy?.
Rola interesariuszy
Zgodnie z ustawą o rewitalizacji, jej ?interesariuszami? są przede wszystkim:
- mieszkańcy obszaru rewitalizacji oraz właściciele, użytkownicy wieczyści nieruchomości i podmioty zarządzające nieruchomościami znajdującymi się na tym obszarze, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego,