Obowiązkiem każdej gminy jest osiągnięcie do końca 2020 r. zgodnego z unijnymi wymogami poziomu segregacji i odzysku surowców wtórnych, takich jak papier, metal, szkło, tworzywa sztuczne, odpady budowlane i rozbiórkowe oraz odpady komunalne ulegające biodegradacji. W jaki sposób zadanie to zrealizować?

Kluczem do osiągnięcia tego celu jest m.in. właściwa komunikacja z mieszkańcami. Aby informacja o obowiązujących zasadach gospodarki odpadami do nich dotarła, musi być rozprzestrzeniana różnymi kanałami w rozmaitych formach.

Jak informować?

Skutecznym źródłem komunikacji jest Internet. Jeśli gmina nie ma strony poświęconej odpadom, dobrze jest stworzyć specjalną zakładkę na portalu urzędu, która w całości będzie poświęcona temu tematowi. Skutecznym sposobem jest także rozpowszechnianie ważnych informacji na innych stronach, chętnie odwiedzanych przez mieszkańców. Z myślą o młodszych odbiorcach można też założyć profil poświęcony tej tematyce na portalach społecznościowych. W każdym urzędzie gminy dobrze jest wyznaczyć kompetentnego pracownika, który odpowiadać będzie na pytania mieszkańców w zakresie gospodarki odpadami na terenie gminy. Na stronie internetowej warto zamieścić numer telefonu oraz adres e-mailowy, na który mieszkańcy będą mogli zgłaszać uwagi. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania również można zamieszczać na stronie internetowej gminy. Skuteczną formą komunikacji są także materiały infor...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?