Biogaz jest to mieszanina gazów, uzyskiwanych w procesie fermentacji metanowej. Ciąg reakcji, które prowadzą do jego wytworzenia, zachodzi przy udziale mikroorganizmów w warunkach beztlenowych.

W skład biogazu wchodzą liczne związki chemiczne, z których najważniejsze to: metan (40-80%), dwutlenek węgla (20-60%), siarkowodór (0,1-5,5%), oraz śladowe ilości wodoru, tlenku węgla, azotu, tlenu i innych gazów. Biogaz może być wykorzystywany jako paliwo właśnie dzięki dużej zawartości metanu, a jego wartość opałowa waha się od 4 do 8 kWh/m3.
Biogaz może powstawać samorzutnie, np. na składowiskach odpadów lub na drodze celowej fermentacji w oczyszczalniach ścieków albo w biogazowniach rolniczych.
Pierwsze na świecie biogazownie zaczęto budować już w XIX w. W porównaniu z dzisiejszymi były to bardzo prymitywne instalacje o niskiej wydajności. Prawdziwy rozwój w technologii produkcji biogazu nastąpił dopiero w drugiej połowie XX w. Obecnie najwięcej instalacji biogazowych istnieje w Niemczech i Danii, a ich liczba intensywnie wzrasta także w innych krajach, takich jak Austria, Włochy czy Holandia. W Polsce pierwsze pilotażowe biogazownie powstawały w latach 90. XX w. Niestety, niesprzyjające wówczas warunki prawne i ekonomiczne uniemożliwiły dalszy rozwój technologii biogazowej.

Zielone światło dla biogazu
Obecnie następują korzystne zmiany w polskim prawie dotyczącym handlu energią wytworzoną z odnawialnych źródeł. Jest to w d...