Energia była, jest i będzie nam potrzebna do życia, jest również niezbędnym czynnikiem rozwoju ludzkości. Kryzysy energetyczne, które spowodowały wzrost ceny ropy naftowej, a następnie gazu naturalnego oraz względy ochrony środowiska, zwiększyły zainteresowanie nowymi technologiami wytwarzania energii.


Fot. 1. Centrum badań nad Węglem Uniwersytetu Południwego Ilinois, USA.


Polityka światowa winna iść w kierunku gwarantującym ludzkości produkcję energii w ilości, która odpowiadałaby jednocześnie potrzebom rozwoju i potrzebom środowiska. Aby ją produkować, potrzeba nam surowców lub źródeł, które w większym lub mniejszym stopniu są dla nas dostępne. Źródła te podzielić można na 10 różnych typów.
Ogniwa paliwowe i fuzja są ciągle w fazie eksperymentalnej, natomiast koszty energii wiatru oraz słonecznej są wciąż za wysokie, by mogły skutecznie konkurować z energią pochodzącą z paliw kopalnych (energia chemiczna w tab. 1). Dodatkowo, energia pochodząca z tzw. źródeł odnawialnych, pokryć może jedynie ok. 20% całkowitego zapotrzebowania na energię. Udział poszczególnych surowców energetycznych w 2000 r. przedstawia rys. 1.