Strategiczna ocena oddziaływania na środowisko (dalej SOOŚ) to postępowanie, którego celem jest ocena skutków realizacji polityki, strategii oraz planu na środowisko.

W art. 46 Ustawy z 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko1 wymieniono dokumenty, które muszą zostać poddane takiej procedurze. Nie jest to zamknięty katalog. Na mocy art. 47 tej samej ustawy w przypadku, gdy podczas uzgodnień projektowanego dokumentu stwierdzi się, że wyznacza on ramy dla realizacji późniejszych przedsięwzięć, mogących znacząco oddziaływać na środowisko lub gdy realizacja jego postanowień może spowodować znaczące oddziaływanie na środowisko, wtedy taki dokument również musi zostać poddany procedurze SOOŚ. Z drugiej strony, zgodnie z zapisami art. 48 ust. 1-4 istnieje możliwość odstąpienia od niej w określonych przypadkach.

Jednym z elementów strategicznej oceny oddziaływania na środowisko jest opracowanie prognozy oddziaływania na środowisko (zwanej dalej prognozą) przedmiotowego dokumentu. Prognoza ma na celu przedstawienie skutków realizacji prognozowanego dokumentu na środowisko, w tym także na zdrowie ludzi. Pozwala przede wszystkim na ocenę, czy proponowane działania bądź wskazane kierunki rozwoju we właściwym stopniu uwzględniają kwestie związane z ochroną środowiska. Prognoza analizuje, czy istnieją inne, alte...