Sprawami związanymi z wpływem transportu na środowisko zajmuje się na forum europejskim European Federation for Transport and Environment, w skrócie nazywana Transport & Environment. Organizacja przygotowuje bardzo ciekawe publikacje, a ostatnio przedstawiła raport, w którym przeanalizowała plany wszystkich krajów zrzeszonych w UE na rzecz zmniejszenia zanieczyszczeń transportu.

Jak czytamy w raporcie1, warunkiem kluczowym jest dekarbonizacja transportu, czyli przejście na paliwa z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Dekarbonizacja transportu

Dotyczy to samochodów osobowych w zakresie odejścia od paliw kopalnych (ropa, węgiel) i transportu zbiorowego zasilanego energią elektryczną pochodzącą z węgla. Samochody osobowe są odpowiedzialne za największe zużycie energii i emisję gazów cieplarnianych w sektorze transportu ? prawie 44% całkowitej emisji. Najbardziej też zatruwają miasta spalinami. Z tego powodu działania na rzecz czystości transportu w tej dziedzinie są najważniejsze. Bez zmniejszenia emisji z samochodów osobowych zmniejszenie emisji w transporcie będzie bardzo trudne. Nawet jeśli uda się zmniejszyć zatruwanie samochodów przez rezygnację części kierowców z ich używania na rzecz alternatywnych środków transportu, to i tak samochody będą musiały być zeroemisyjne. Wycofanie samochodów napędzanych olejem napędowym i benzyną z użycia jest koniecznością. Okazuje się, że powolne wycofywanie...