Związek Gmin Dorzecza Górnej Raby i Krakowa działa od 1995 roku. Dotychczas wybudował około 200 km sieci kanalizacji sanitarnej. Kanalizacja budowana na terenach górzystych to głównie systemy kolektorów grawitacyjnych ze zbiorczymi, sieciowymi pompowniami ścieków. Są to sprawdzone rozwiązania. Dążąc do zmniejszenia kosztów inwestycyjnych i późniejszych kosztów eksploatacyjnych, w 2002 roku w ramach otrzymanego dofinansowania z Amerykańskiej Agencji Handlu, wybudowano demonstracyjną sieć kanalizacji ciśnieniowej z pompami wyporowymi.
Osiem gospodarstw domowych we wsi Zakliczyn (gmina Siepraw) zostało podłączonych do kanalizacji sanitarnej z wykorzystaniem przydomowych pompowni ścieków. Jest to jedyna instalacja w kraju wykorzystująca pompy śrubowo wyporowe wyprodukowane przez firmę E/One – USA.

Cechy kanalizacji ciśnieniowej
Najważniejszymi cechami kanalizacji ciśnieniowej są: płytsze i węższe wykopy, mniejsza ingerencja w otoczenie (ulice, ogródki, drzewa, podziemne uzbrojenie terenu), łatwe przejście przez przeszkody, szybsze wykonanie oraz całkowita szczelność (brak infiltracji i eksfiltracji). Ponadto system nie wymaga płukania kanałów oraz charakteryzuje się brakiem studzienek wymagających czyszczenia. Zastosowanie kanalizacji ciśnieniowej oznacza niższe koszty budowy i eksploatacji. Jest to widoczne zwłaszcza na terenach, gdzie występuje mała gęstość zabudowy, skomplikowana topografia terenu (brak spadków zgodnych z trasą kanału, t...