Zgodnie z danymi GUS, w Polsce spośród 875 miast 840 posiada sieć kanalizacyjną, służącą do odprowadzania zużytych wód. Na podstawie tych liczb można mylnie sądzić, że sytuacja w zakresie skanalizowania miast jest dobra. W rzeczywistości w wielu przypadkach sieci kanalizacyjne obejmują tylko część obszaru miasta.
Ocena stanu technicznego kanałów sieci kanalizacyjnej, podobnie jak innych sieci miejskich, jest zadaniem bardzo trudnym. W przeszłości możliwość oceny stanu technicznego zależała od rodzaju kanałów. Kanały przełazowe można było kontrolować bezpośrednio. Natomiast ocena stanu technicznego kanałów nieprzełazowych miała charakter przypadkowy. Takiej oceny dokonywano przy usuwaniu awarii, realizacji dodatkowych podłączeń lub podczas odsłaniania kanału w czasie realizacji innych prac ziemnych w mieście.

Wiek kanału
Innym kryterium oceny stanu technicznego kanałów może być ich wiek. Znając wiek kanału, materiał z jakiego został wykonany oraz statystyczną żywotność można szacować jego stan. To kryterium jest wykorzystywane do dziś, mimo nowych możliwości technicznych. Aktualne osiągnięcia w dziedzinie elektroniki pozwalają na szczegółowe przeglądy oraz monitorowanie kanałów. Obecnie, dla oceny stanu technicznego (i nie tylko) wykorzystuje się powszechnie telewizję przemysłową w połączeniu z robotami, które pozwalają na wprowadzanie i sterowanie okiem kamery wewnątrz kanału. Jednak z uwagi na sporadyczne wykorzystywanie i stosunkowo krótki ...