Holistyczna ocena systemu zagospodarowania odpadów komunalnych

Holistyczna ocena systemu gospodarki odpadami komunalnymi bierze pod uwagę aspekty techniczne i środowiskowe, a także społeczno-ekonomiczne skutki jego funkcjonowania oraz uwarunkowania polityczne, poglądy i stanowiska różnych uczestników systemu.


Wzrostowi zamożności społeczeństwa europejskiego towarzyszy coraz to większy strumień odpadów komunalnych. W latach 1995-2004 ilość odpadów komunalnych w krajach Unii Europejskiej wzrosła o 19%. Przewiduje się, że ilość odpadów wzrośnie do 42,5% w 2020 r. w porównaniu do poziomu z 1995 r.
Mimo wprowadzania nowych regulacji prawnych w zakresie gospodarki odpadami, rozwoju różnych technologii, w tym recyklingu i spalania odpadów, ilość składowanych odpadów nadal rośnie. Dlatego Komisja Europejska podjęła szereg inicjatyw, obejmujących badania i prace rozwojowe, a także poprawę i wzmocnienie instrumentów polityki oraz prawa w zakresie gospodarki odpadami.
Jednym z tego typu działań jest projekt celowy badawczy „Holistyczna ocena technologii zagospodarowania odpadów” (Holistic Assessment of Waste Management Technologies – HOLIWAST).
Projekt HOLIWAST1 realizowano w ramach 6. Ramowego Programu Badań i Rozwoju Technologicznego Unii Europejskiej i priorytetu SSP 8.1. Badania służące polityce, w okresie dwóch lat (sierpień 2005 – lipiec 2007). Budżet projektu wyniósł 1 mln euro, w tym 0,6 mln euro dofinans...