Do konsultacji społecznych został skierowany projekt ustawy Kodeks urbanistyczno-budowlany (K.u.b.), w którym rząd proponuje nie tylko kodyfikację, ale i generalną zmianę obecnego systemu planowania zagospodarowania przestrzennego i procesu realizacji inwestycji. Pojawiają się definicje wielu nowych pojęć i nowe instytucje, można zatem oczekiwać problemów interpretacyjnych i przedłużających się sporów oraz przewlekłych procesów odwoławczych, blokujących rozwój inwestycji zarówno publicznych, jak i prywatnych. Pojawiają się również zapisy wprowadzające nowe uregulowania dla inwestycji w odnawialne źródła energii i na nich chciałabym się skupić.

Plan województwa ma zawierać ustalenia kierunkowe kształtujące politykę przestrzenną województwa oraz szeroką listę ustaleń wiążących dla gmin, wśród których, zgodnie z art. 195, mają się znaleźć obszary lokalizacji instalacji OZE (o mocy powyżej 200 kW), obiektów handlowych powyżej 5 000 m2, obszary ochrony użytków rolnych klas I-III i krajobrazów priorytetowych, w tym lokalne formy architektoniczne zabudowy oraz rozmieszczenie inwestycji celu publicznego o znaczeniu wojewódzkim i krajowym. Co do zasady plany na poziomie gminnym powinny oczywiście uwzględniać inwestycje o znaczeniu ponadlokalnym, jednak wątpliwości budzi szczegółowość ustaleń wiążących.

Plany wojewódzkie są zazwyczaj sporządzane co najwyżej w skali 1:100 000, co w praktyce nie pozwala na analizę wskazującą lokalizację indywidualnych...