O rozszerzonej odpowiedzialności producenta rozmawiamy po raz trzeci na przestrzeni roku. – Mam nadzieję, że tym razem będzie to otwarcie najważniejszej dyskusji, po której przejdziemy już do działania – mówił wiceprezes firmy Abrys, Robert Rosa. Przypomnijmy, że poprzednie debaty odbywały się jeszcze przed zaprezentowaniem polskiego modelu ROP-u przez resort klimatu, co wydarzyło się w sierpniu ubiegłego roku. Nadzieję na koniec dyskusji i przejście do czynów ma też Krzysztof Kawczyński z Krajowej Izby Gospodarczej. – O tym kluczowym prawie rozmawiamy od 15 lat. Teraz mamy za zadanie stworzyć racjonalny model ROP-u, który będzie działał przez kolejne lata – podkreśla.

Bez rewolucyjnych zmian w UC100

Dyskusję rozpoczął Maciej Białek, który podkreślił, że resort wprowadził poprawki do projektu ustawy UC100, wprowadzającego ROP. – Oczekiwanie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów jest takie, żeby legislacja trafiła do parlamentu w kwietniu. Wcześniej zostanie skierowana do kierownictwa MKiŚ, Brukseli oraz oczywiście do Rządowego Centrum Legislacji – zapowiedział Białek. Do projektu wpłynęło ok. 1,7 tys. uwag, a ich analiza przedłużyła pracę nad nowym prawem. – Unia Europejska oczekuje od nas, żeby producenci pokrywali koszty gospodarki odpadami – i taki jest właśnie nasz cel. Zrobimy to, wykorzystując model finansowy, dzięki któremu pieniądze trafią do gmin, instalacji komunalnych i recyklerów. Pieniędzmi zebranymi od producentów będzie zawiadyw...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?