W serwisie internetowym PIGO (www.pigo.org.pl) opublikowany został od dawna oczekiwany projekt ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym (PPP). Dokument ten, zanim trafi do zatwierdzenia przez Radę Ministrów i dalej do sejmu, będzie przedmiotem konsultacji międzyresortowych i społecznych.
W programie działań programowych Polskiej Izby Gospodarki Odpadami partnerstwo publiczno-prywatne stanowi jedno z naczelnych, niejako sztandarowych haseł, gdyż uznajemy, że dla stworzenia dobrych rozwiązań systemowych w gospodarce odpadami – na wszystkich szczeblach – niezbędne jest współdziałanie sektorów publicznego i prywatnego. Dlatego też uczestniczyliśmy w pracach koncepcyjnych nad tą ustawą oraz apelowaliśmy o przyśpieszenie związanych z tym prac legislacyjnych. Na dobrą sprawę brak jest dotychczas jakichkolwiek uregulowań umożliwiających trwałą współpracę przedsiębiorstw prywatnych z samorządami lokalnymi, a to skutkuje częstymi konfliktami i ogólnie niesprzyjającym klimatem społecznym dla wspólnych przedsięwzięć. Ustawa o PPP ma zmienić ten stan rzeczy i usankcjonować współpracę sektorów publicznego i prywatnego w realizacji niektórych zadań publicznych jako efektywnego ekonomicznie i wręcz pożądanego modelu. Projektem tym zajmuje się Komisja prawna PIGO, która w internecie przedstawia już swe pierwsze uwagi. Zapraszamy do dyskusji na ten temat na „Forum PPP”.

Nadesłała Polska Izba Gospodarki Odpadami

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?