Projektowane zmiany w dwóch ustawach w kontekście OZE: polemika
W Sejmie trwają prace nad zmianą przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy ? Prawo budowlane.
Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy ? Prawo budowlane (druk nr 2964) wpłynął do Sejmu 23 października 2014 r. Jak podano w uzasadnieniu do projektu, celem ustawy ma być uregulowanie zagadnień dotyczących bezpieczeństwa obywateli i środowiska oraz akceptacji społecznej dla nowych inwestycji z branży energetyki wiatrowej. Autorzy projektu uznali, iż ramy prawne dla planowego lokalizowania elektrowni wiatrowych są ?niedostatecznie sformułowane?, a ograniczenie negatywnego wpływu na życie i zdrowie ludzi oraz zwierząt jest jednym z celów planowanych regulacji prawnych. W uzasadnieniu do projektu ustawy odwołano się do głośnej informacji NIK-u o wynikach kontroli ?Lokalizacja i Budowa Lądowych Farm Wiatrowych?, opublikowanej 26 lipca 2014 r.
Projekt ustawy jest po drugim czytaniu na posiedzeniu Sejmu i 21 lipca 2015 r. został ponownie skierowany do Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Wcześniej Komisje przygotowały zmieniony projekt ustawy w postaci nowego tekstu jednolitego projektu ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy ? Prawo budowlane (druk nr 3640).
Dokument ten zawiera szereg propozycji, które ? jeśli zostaną uchwalone ? istotnie wpłyną nie tylko...