Pojęcie „wydajności środowiska” określa miarę osiągniętych maksymalnych korzyści z użytkowania danej jednostki zasobów, surowców czy wyprodukowanych odpadów przy wytwarzaniu produktów lub wznoszeniu budynków. Dążenie do wzrostu wydajności środowiska wiąże się z uzyskaniem kilku parametrów.

Jednym z nich jest wzrost trwałości i odporności na zniszczenia produktu. W tym przypadku koszty obciążenia środowiska rozciągnięte są w czasie równym okresowi życia technicznego produktu. Do tego przyczynia się też podnoszenie technicznej wydajności przetwarzania surowców, które oznacza wprowadzanie technologii energooszczędnych bądź bezodpadowych. Z kolei poprzez zamykanie pętli obiegu surowców i produktów wprowadza się zasady ponownego użycia, recyklingu, odzysku i ocalania starych produktów. Wydajność środowiska zwiększa się, gdy ogranicza się użycie zasobów naturalnych (w szczególności zasobów nieodnawialnych). W miarę możliwości należy unikać tendencji powiększania złożoności i komplikacji produktu na rzecz uproszczonych rozwiązań i procesów produkcyjnych. Ostatnim parametrem jest propagowanie „dematerializacji” produktu na rzecz świadczenia usługi zapewniającej równie wysoki komfort i zadowolenie użytkownika.
Ważnym elementem jest faza kreowania obiektu lub produktu, w której etap projektowania stanowi zasadniczy element. Uwzględnienie choć części wcześniej wymienionych aspektów w procesie projektowania przyniesie pozytywne skutki w dals...