Jednostki sektora finansów publicznych, planujące realizację projektów infrastrukturalnych dofinansowanych z środków UE, muszą w obecnej perspektywie finansowej 2014-2020 zmierzyć się z wieloma obciążeniami.

Obciążenia te związane są ze spłatą dotychczasowych zobowiązań (m.in. kredytów i pożyczek zaciągniętych na wkład własny w ramach projektów realizowanych w latach 2007-2013) i zapewnieniem finansowania dla nowych projektów infrastrukturalnych. Sytuacja ta zmusza władze publiczne do poszukiwania dodatkowych źródeł finansowania inwestycji komunalnych. Wynika to m.in. z ograniczonej i selektywnej alokacji środków pochodzących z budżetu UE oraz konieczności zaangażowania znacznych środków finansowych beneficjenta w ramach tzw. prefinansowania przedsięwzięcia.

Jednym ze sposobów na pozyskanie zewnętrznego kapitału w sektorze publicznym jest model partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP), którego istotą ? w odróżnieniu od tradycyjnych form realizacji zadań publicznych ? jest obowiązek co najmniej częściowego sfinansowania przedsięwzięcia przez partnera prywatnego. Model ten zakłada ponadto powierzenie stronie prywatnej zadań związanych z wytworzeniem infrastruktury, np. w zakresie budowy, remontu lub przebudowy, a następnie utrzymaniem lub zarządzaniem składnikiem majątkowym, czerpiąc z tego tytułu pożytki pochodzące ? w zależności od charakteru projektu ? bezpośrednio od strony publicznej bądź od odbiorców świadczonych przez partnera us...