Posiedzenie Sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do spraw Energetyki i Surowców Energetycznych, dotyczące skutków wejścia w życie Ustawy z 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, odbyło się 18 marca br. Swoje stanowiska przedstawili: Ministerstwo Gospodarki, prezes Urzędu Regulacji Energetyki oraz prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Oczekiwano, że zostaną zaprezentowane status prac nad wdrożeniem ustawy oraz pogłębiona analiza skutków jej wejścia w życie. Niestety, materiały przygotowane przez przedstawicieli instytucji rządowych w większej części poświęcone były poprawce prosumenckiej, która ponownie znalazła się w ogniu ich krytyki.

Ministerstwo Gospodarki skupiło się na udowodnieniu, że ustawa ponownie wymaga nowelizacji, gdyż w obecnym kształcie jest niejasna. Podnoszone były argumenty o nieprecyzyjności zapisów oraz możliwej niezgodności z wytycznymi KE w sprawie wyłączeń blokowych (GBER). Niemniej wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz zapewnił, że te uwagi mają czysto techniczny charakter i nie zmienią podstawowych założeń poprawki prosumeckiej: ? Naszym celem jest umożliwienie wdrożenia tej ustawy i wystąpimy o wprowadzenie zmian o charakterze technicznym, aby uczynić ustawę wykonalną ? stwierdził Jerzy Pietrewicz.

Jednak znamienne jest to, że MG zaprezentowało jedynie pytania oraz wątpliwości, nie rekomendując żadnych rozwiązań. Niestety, ale na spotkaniu nie zostały przedstawione jakiekolwiek analizy problemu i ...