Od czasu, gdy udało się wyprodukować pierwszą watogodzinę elektryczności za pomocą energii wiatru, minęło ponad sto lat.

W tym okresie turbiny wiatrowe zmieniły się z małych urządzeń montowanych przez hobbystów w wielkie maszyny energetyczne, które na równi z innymi źródłami energii elektrycznej stanowią ważny element systemu elektroenergetycznego wielu krajów świata.

Postęp technologii wiatrowej ? jak każdej innej dziedziny techniki ? dyktowany jest w dużej mierze przez uwarunkowania ekonomiczne. Dostępność zasobu energii wiatru jest ogromna, ale przy tym nierównomiernie rozlokowana na całym świecie. Dlatego w przypadku turbin lądowych w pierwszej kolejności budowano je tam, gdzie średnioroczna prędkość wiatru była najwyższa. Tak więc można powiedzieć, z czasem najlepsze miejsca zostały zajęte, zaś pozostałe odznaczają się gorszymi warunkami wiatrowymi bądź są trudniej dostępne.

Trendy rozwoju

Każdy, kto inwestuje w budowę elektrowni wiatrowej, chciałby, aby produkowała ona jak najwięcej energii i przynosiła jak największe zyski. Jednocześnie kolejni inwestorzy posiadają dostęp do lokalizacji o coraz słabszych warunkach wiatrowych. Dlatego turbiny powinny odznaczać się jak najwyższymi sprawnościami i mieć rozmiary pozwalające korzystać z jak największej ilości coraz bardziej ograniczonego zasobu wiatru. Odpowiedzią na taką zmianę warunków, w których turbiny mają pracować...