Znowelizowana ustawa Prawo zamówień publicznych (P.z.p.) wprowadza rewolucyjne zmiany w zakresie środków ochrony prawnej. Zgodnie z jej art. 179 ust. 1a skarga przysługiwać będzie także zamawiającemu, a więc będzie on mógł zaskarżyć wyrok arbitrów. Jest to zupełne novum, ponieważ dotychczas środki ochrony prawnej przysługiwały wyłącznie oferentom.

Jeżeli wykonawca będzie chciał złożyć protest, będzie musiał – tak jak w poprzedniej ustawie – wykazać swój interes prawny. Co ważne, unieważnienie postępowania w celu ponownej możliwości udziału w nim nie jest interesem prawnym.

Nowe terminy
Protest dotyczący treści ogłoszenia (a jeżeli postępowanie jest prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego, także postanowień specyfikacji istotnych warunków zamówienia – SIWZ) wnosi się w dwóch terminach. Albo w ciągu siedmiu dni od dnia publikacji ogłoszenia w Biuletynie Zamówień Publicznych lub zamieszczenia SIWZ na stronie internetowej zamawiającego bądź na stronach portalu internetowego UZP (jeżeli wartość zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8 P.z.p.), albo w ciągu 14 dni od dnia publikacji ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej lub zamieszczenia SIWZ na stronie internetowej (jeżeli wartość zamówienia jest równa lub większa niż kwoty określone w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 8). Nowa regulacja polega na tym, że w przypadku przetargu nieograniczon...