Przedsiębiorstwa komunalne współpracują z wieloma podmiotami, w tym w szczególności z dostawcami dóbr lub usług oraz z odbiorcami (klientami). Nie zawsze to jednak wystarcza. Bywa, że poszukiwanie partnerów przenoszone jest o jeden szczebel wyżej ? na poziom właścicielski.

Nawiązywanie przez jednostki samorządu terytorialnego współpracy z inwestorami to rzecz naturalna. Odbywa się ono na dziesiątki różnych sposobów, w szczególności poprzez najróżniejsze umowy cywilnoprawne (sprzedaży, dostawy, o dzieło, roboty budowlane, zlecenia itp.). Ze względu na określone uwarunkowania lokalne, potrzeby inwestycyjne, konkretne wizje rozwoju samorządów, dynamicznie zmieniające się otoczenie ekonomiczno-prawne i szereg innych czynników bywa, że gminy potrzebują inwestorów do wspólnego prowadzenia i rozwijania swoich przedsiębiorstw komunalnych. W takich przypadkach poszukiwanie odpowiednich partnerów jest przenoszone z przedsiębiorstw o jeden szczebel wyżej ? na poziom właścicielski.

Podmioty prywatne inwestują w nieruchomości, lokalne przedsięwzięcia, spółki. Od lat podmioty publiczne i partnerzy prywatni nawiązują współpracę w oparciu o różne przepisy ? nie tylko o sformalizowane procedury PPP lub koncesyjne (co ciągle napotyka najróżniejsze przeszkody), ale także o ogólne przepisy Kodeksu cywilnego. Nierzadko zdarza się, że inwestorzy przystępują do istniejących spółek komunalnych tudzież nabywają pakiety ich udziałów albo akcji. Ta ostatnia fo...