6 listopada br. weszło w życie rozporządzenie, które większości firmom ciepłowniczym zamyka możliwość pozyskiwania środków z pomocy publicznej.

Chodzi o Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 23 października 2015 r. w sprawie udzielania pomocy publicznej na projekty inwestycyjne w zakresie budowy lub przebudowy sieci ciepłowniczej lub chłodniczej będącej częścią efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 (DzU z 2015 r. poz. 1802). Dokument ten zamyka możliwości pozyskania środków publicznych (unijnych i krajowych) na inwestycje związane z sieciami ciepłowniczymi, które nie są częścią efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego i chłodniczego. Zgodnie z definicją zawartą w dyrektywie o efektywności energetycznej, efektywny system ciepłowniczy i chłodniczy to taki, w którym do produkcji ciepła lub chłodu wykorzystuje się co najmniej połowę energii z OZE lub ciepła odpadowego, co najmniej 75% ciepła z kogeneracji bądź 50% ciepła pochodzącego z miksu ww. źródeł. W Polsce ok. 10% największych firm ciepłowniczych spełnia te wymogi, co oznacza, że cała reszta mniejszych przedsiębiorstw, których potrzeby inwestycyjne również są bardzo duże, nie ma szans na uzyskanie środków chociażby na modernizację starych sieci i rozwój nowych.

Mamy zatem sytuację, w której przygotowywane aktualnie akty legislacyjne, bazując na unijnych rozwiązaniach, nie uwzględni...