- szansa rozwoju infrastruktury energetycznej gmin?

Aleksander Panek, Andrzej Wiszniewski

Problem, czy samorząd powinien być właścicielem spółek infrastrukturalnych, nie jest jednoznacznie rozwiązywalny, zależy od otoczenia prawnego, lokalnych uwarunkowań i powinien być rozstrzygany na poziomie lokalnym. Transformacja gospodarcza realizowana jest przez stworzenie warunków rozwoju sektora prywatnego i funkcjonowania samorządów. Ekonomiczna sytuacja spółek infrastrukturalnych (dystrybutorów ciepła, energii elektrycznej i gazu) nie pozwala na finansowanie przez nie inwestycji sieciowych. Co więcej, zapisy prawa energetycznego stanowią, że pojawia się realne niebezpieczeństwo konkurencji i w konsekwencji utraty części rynku. Wszystko to skłania firmy dystrybucyjne do poszukiwania nowych propozycji i konieczności inwestowania.


Gminy i regiony mają możliwość uzyskania finansowania z programów ISPA i SAPARD, ale środki te nie są dostępne dla spółek infrastrukturalnych. Stwarza to naturalne warunki łączenia się tych podmiotów w spółki multienergetyczne, w których aportem gminy byłaby sieć ciepłownicza i źródła, pozostałymi udziałowcami zakłady energetyczne i gazownicze.
Opracowanie odpowiednich programów wspierania inicjatywy tworzenia przedsiębiorstw multienergetycznych pozwoliłoby na sięgnięcie po środki Unii Europejskiej i modernizację sieci energetycznych w rejonach wiejskich.

Potrzeby inwestycyjne gmin

...