Przegląd prawa
Wybrane wyroki i postanowienia sądowe, omówienie, zapowiedzi i komentarze do projektów nowych aktów prawnych dotyczących ochrony środowiska i związanych z gospodarką komunalną.
Prosto z wokandy
Kto może zarządzać gminnym systemem gospodarki odpadami komunalnymi?
Uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z 19 grudnia 2016 r., sygn. Akt II FPS 3/16, CBOSA.
Zdaniem NSA, ani kierownicy jednostek i zakładów budżetowych, ani zarządy spółek komunalnych nie mogą być upoważnieni przez radę gminy do załatwiania indywidualnych spraw z zakresu administracji publicznej w sprawach dotyczących opłaty śmieciowej.
W wydanej uchwale wskazano bowiem, że ?W sprawach opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi przepis art. 6q ust. 1 Ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (DzU z 2016 r. poz. 250, ze zm.) wyłącza stosowanie przepisu art. 39 ust. 4 Ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (DzU z 2016 r. poz. 446, ze zm.)?.
Uzasadniając przedmiotową uchwałę, NSA skoncentrował się na wykładni art. 6q ust. 1 u.c.p.g., wskazując, iż zawarte w tym przepisie odesłanie do stosowania przepisów Ordynacji podatkowej uzupełniono zastrzeżeniem, że uprawnienia organów podatkowych przysługują wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, a w przypadku przejęcia przez związek międzygminny zadań gminy, o których mowa w art. 3 ust. 2, w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi...