Biogaz jest gromadzony oraz buforowany w bezciśnieniowych zbiornikach umieszczonych na większości biogazowni nad komorami fermentacji. Rzadziej, ze względów finansowych, do tego celu stosuje się zewnętrzne zbiorniki.
Ciśnienie w zbiornikach biogazu tylko nieznacznie różni się od ciśnienia atmosferycznego (± 5 mbar) natomiast ich łączna objętość wystarcza na kilka godzin pracy instalacji. W zależności od pory roku temperatura biogazu wynosi od kilkunastu do ok. 40°C. Z uwagi na bezpieczeństwo eksploatacji zbiorniki biogazu muszą być wyposażone w system pomiaru ich napełnienia oraz urządzenia zabezpieczające przed nad- lub podciśnieniem.
Możliwości wykorzystania biogazu
Biogaz jest mieszaniną różnych gazów: metanu (50-75% obj.), dwutlenku węgla (25-50% obj.), pary wodnej (2-7% obj.), siarkowodoru (20-20000 ppm), azotu (< 2% obj.), wodru (< 1% obj.) oraz tlenu (< 1% obj.). Związki niepożądane w biogazie to przede wszystkim siarkowodór, para wodna oraz w przypadku niektórych technologii energetycznego wykorzystania biogazu dwutlenek węgla. W zależności od sposobu jego stosowania biogaz musi zostać odpowiednio przetworzony lub uzdatniony.
- Odsiarczanie i osuszanie biogazu
Proces odsiarczania może być realizowany przy użyciu metody biologicznego utleniania siarki lub na drodze fizykochemicznej przy z...