Przegląd traw dla zieleni miejskiej
Trawy w infrastrukturze miejskiej nie tracą swoich charakterystycznych właściwości. Chociaż jest to środowisko w dużym stopniu sztuczne i mocno zmienione, rośliny szybko adaptują się do nowych warunków.
Ważne jest to, aby zapewnić im minimum składników pokarmowych i nie zapominać o pielęgnacji. Na większych powierzchniach (skwerach) najczęściej zakładane są trawniki parkowe (krajobrazowe), na osiedlach murawy ozdobne i użytkowe, a przy ciągach komunikacyjnych oraz torowiskach tramwajowych murawy zadarniające. W wielu sytuacjach nie jest możliwe zagwarantowanie pełnego nawodnienia i nawożenia muraw. Trzeba wtedy zastosować takie gatunki traw, które tolerują okresowe braki wody i składników pokarmowych. Nie ma jednak takiego gatunku, który pomimo tych braków przez cały rok zachowa atrakcyjną, zieloną i gęstą murawę.
Kostrzewa czerwona (Festuca rubra L.)
Gatunek niski, wyodrębnia się zasadniczo trzy podgatunki: subsp. genuina Hack. ? z długimi rozłogami, subsp. trichophylla Ducros ex Gaudin ? z krótkimi rozłogami oraz subsp. commutata Gaudin ? kępowa, bez rozłogów.
Płożące się podziemne rozłogi kostrzewy subsp. genuina silnie wiążą warstwę darniową i dobrze wypełniają puste miejsca w murawach. Kostrzewa czerwona rozłogowa w porównaniu z kostrzewą czerwoną kępową jest bardziej konkurencyjna na glebach gliniastych niż na glebach piaszczystych. Odmiany tego p...