Zgodnie z art. 25 Ustawy z 27 kwietnia 2001 r. o odpadach, ich wytwórca może zlecić wykonywanie obowiązku gospodarowania nimi innemu posiadaczowi odpadów. Ten ostatni ma prawo przekazywać je jednak wyłącznie podmiotom, które uzyskały niezbędne zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie gospodarki odpadami, chyba że działalność taka nie wymaga uzyskania zezwolenia.
Wyjątek taki stanowi m.in. prowadzenie działalności w zakresie wykorzystania odpadów na własne potrzeby przez osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami. Zgodnie z art. 33 ust. 2, taka działalność nie wymaga zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odzysku. Ponadto transport tych odpadów przez osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami do miejsc ich wykorzystania nie wymaga zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie transportu odpadów. Minister właściwy ds. środowiska został upoważniony do określenia zarówno listy rodzajów odpadów, które posiadacz może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyjnym niebędącym przedsiębiorcami, jak i dopuszczalnych metod ich odzysku.
14 stycznia 2009 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Środowiska z 19 grudnia 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie listy rodzajów odpadów, które posiadacz odpadów może przekazywać osobom fizycznym lub jednostkom organizacyj...