Holistyczna koncepcja projektowania terenów zieleni, której podstawowym założeniem jest powrót do natury, staje się na świecie coraz bardziej popularna. Chodzi o takie aranżowanie przestrzeni, aby w równym stopniu służyła ona wszystkim mieszkańcom miasta.

Tereny zieleni projektowane w myśl zasad holistycznych mają za zadanie angażować wszystkie zmysły ? wzrok, słuch, smak, dotyk i węch. Mają być więc miejscem dbającym o ciało, umysł i duszę oraz zapewniać człowiekowi odpowiedni balans, a także wewnętrzne wyciszenie. Potrzebna jest zatem równowaga pomiędzy naturą a człowiekiem. W ogrodzie holistycznym człowiek oddziałuje na przyrodę w takim samym stopniu, w jakim przyroda wpływa na niego samego. Dzięki temu ogród, także w miejscu publicznym, staje się organizmem, a nie tylko dokładnie zaprojektowaną sztuczną przestrzenią.

Rozsądne projektowanie

Zaprojektowanie zielonej przestrzeni tak, aby cieszyła oko estetycznymi doznaniami o każdej porze roku, nie jest łatwym zadaniem. Aranżując krajobraz, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim miejsce lokalizacji. Ogród w górskiej miejscowości powinien wyglądać zupełnie inaczej niż ten nad morzem. Projektując zieleń, należy postawić na kolory, które nie wywołują skrajnych uczuć i nie drażnią zmysłów. Ważne jest także zachowanie ciągłości ? rośliny powinny wymieniać się okresem kwitnienia. Warto dobrać takie, które będą atrakcyjne również późną jesienią i zimą.

<...