Przestrzeń otwarta dla wszystkich
Tak naprawdę to przestrzenie publiczne pozwalają nam poczuć klimat miasta. O jego wizerunku decyduje głównie to, co dzieje się między budynkami, a nie same budynki.
W Polsce przekonanie o wartości przestrzeni publicznych dopiero się kształtuje. Przemiany po 1989 r. miały znaczący wpływ na krajobraz polskich miast. Rynek usług architektonicznych nie nadążał z dostarczaniem projektów dla nowo powstałego sektora prywatnego i publicznego. Skutkiem tego były wątpliwej jakości budynki, a przestrzeń publiczna często stanowiła wypadkową danego założenia urbanistycznego i stanowiła jedynie dodatek do architektury.
Wraz z dojrzewaniem społeczeństwa obywatelskiego i pojawianiem się inicjatyw społecznych narodziła się potrzeba spędzania czasu w plenerze, a co za tym idzie ? także potrzeba stworzenia miejsc, w których można to efektywnie robić. Również władze miast powoli zauważają, że dla pozytywnego wizerunku ośrodków miejskich bardzo ważne są dobrej jakości przestrzenie publiczne.
Partycypacja społeczna
Przy kreowaniu przestrzeni miejskich kluczem w wydawaniu pieniędzy publicznych jest dobór kompetentnego projektanta lub zespołu projektowego. Mowa tutaj o architekcie, architekcie krajobrazu lub projektancie z innej branży, który potrafi spojrzeć na dane zagadnienie lub problem, łącząc ze sobą wszystkie istotne aspekty pracy nad przedsięwzięciem.
Podstawą do realizacji projektów w przestrzeni publi...