Tereny zieleni w mieście są niezwykle istotnym elementem krajobrazu kulturowego, nie tylko ze względu na estetyczny wizerunek miast, ale również z uwagi na wartości użytkowe, społeczne oraz ekologiczne.

Zrównoważony rozwój miasta jest możliwy tylko wówczas, gdy spełnia ono wymagania i potrzeby jego mieszkańców. Za jeden z ważniejszych elementów odpowiedzialnych za kształtowanie wysokiej jakości środowiska zamieszkania, wypoczynku i rekreacji jest uznawana obecność terenów zieleni, charakteryzujących się zróżnicowaną wielkością oraz przeznaczeniem.

Przestrzeń dla wszystkich

Parki, skwery i zieleńce są przestrzeniami docenianymi ze względu na możliwość ich użytkowania w odmienny sposób przez różne grupy mieszkańców. Dla dzieci i młodzieży przestrzenie zielone będą głównie miejscem zabawy i uprawiania sportu, dorośli wykorzystają je również do odpoczynku po pracy, spacerowania, spotkań i wspólnych rozmów.

Osobną grupę stanowią osoby o specjalnych wymaganiach, np. niepełnosprawne ruchowo lub intelektualnie, niewidome i niedowidzące czy też po prostu starsze, mniej sprawne, dla których tereny zieleni powinny pełnić dokładnie takie same funkcje, ale zwykle wymagają specjalnego przystosowania. Tereny bezpieczne i przystosowane dla wszystkich użytkowników można stworzyć jedynie dzięki stosowanemu na szeroką skalę projektowaniu uniwersalnemu lub projektowaniu ?bez wykluczeń?. Parki ?bez barier? stanowią d...