Zapewne kałuża stanowiła kiedyś wodny plac zabaw dla każdego z nas. Tymczasem na współczesnych placach zabaw kałuża postrzegana jest jako konsekwencja źle zaprojektowanej lub wykonanej inwestycji.

Wyznacznikiem dobrze zrealizowanej pracy jest m.in. bardzo dobre odprowadzanie wody opadowej i dostępność urządzeń dla dzieci w krótkim czasie po ustaniu deszczu.

W Polsce zasilane wodą urządzenia zabawowe na placach zabaw wciąż są nowością. Jednak trud przełamania stereotypowego myślenia o zabawie dzieci, bezpieczeństwie i ekonomii podejmuje coraz więcej samorządów. Sporą popularnością, głównie w miastach, cieszą się fontanny kąpielowe. Są one odpowiedzią na potrzebę nieograniczonego dostępu do rekreacyjnej funkcji wody w przestrzeniach publicznych. A co ważne, nie korzystają z nich tylko dzieci. Są budowane na płaskim terenie, bez naziemnego zbiornika gromadzącego wodę. Nawierzchnię wykonuje się z antypoślizgowego materiału, co zwiększa bezpieczeństwo i przyjemność zabawy. Główną atrakcją fontann kąpielowych jest wytryskująca z nawierzchni woda. Takie obiekty służą głównie do chłodzenia się ludzi w upalne dni i dekoracji przestrzeni publicznych. Podobnie wykorzystywane są kurtyny wodne.

Inny rodzaj atrakcji stanowią mobilne place zabaw ? ?dmuchańce? na wodzie, czyli urządzenia lokalizowane na morzu, jeziorze lub basenie, przeznaczone do skakania, wspinania i biegania.

?Pluskowisko? w Tychach

...