Przetwarzanie odpadów a skład fizyczno: chemiczny odcieków
Składowiska odpadów komunalnych są istotnym źródłem zagrożeń dla środowiska naturalnego, związanych z emisją zanieczyszczeń do gleb, wód i atmosfery wraz z odciekami i gazem składowiskowym powstającymi w złożu odpadów podczas ich degradacji. Zmniejszenie wielkości emisji zanieczyszczeń powstających na składowiskach odpadów jest podstawowym wyzwaniem stawianym gospodarce odpadami w pierwszej połowie XXI w.
Cel ten można osiągnąć, zmniejszając ilość odpadów ulegających biodegradacji deponowanych na składowiskach1. Regulacje dotyczące rozkładających się odpadów zostały zawarte w dyrektywie składowiskowej Rady Unii Europejskiej nr 1999/31/WE2. Zobowiązuje ona kraje członkowskie Unii Europejskiej do zmniejszenia ilości składowanych odpadów łatwo ulegających degradacji w odniesieniu do ich masy wyprodukowanej w 1995 r.o: 25% do 2010 r., 50% do 2013 r. i o 65% do 2020 r.
W Krajowym Planie Gospodarki Odpadami 20103 zaleca się, aby w przypadku aglomeracji lub regionów powyżej 300 tys. mieszkańców preferowaną metodą zagospodarowywania zmieszanych odpadów komunalnych (ZOK) było ich termiczne przekształcanie, natomiast w przypadku zakładów zagospodarowywania odpadów (zzo) przyjmujących odpady od mniejszych aglomeracji – mechaniczno-biologiczne przetwarzanie odpadów komunalnych (MBP). W związku z tym,...