Najefektywniejszą technologią utylizacji odpadów zawierających palne składniki jest ich zgazowanie tlenowo-parowe (z możliwością zastąpienia pary wodnej dwutlenkiem węgla) w temperaturze ok. 1350°C. Technologię tę zastosowano w fabryce o nazwie „Sekundärrohstoff Verwertungszentrum” (Centrum Przetwarzania Surowców Wtórnych) w Schwarze Pumpe na terenie Niemiec.
Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej konieczne i pilne staje się utworzenie na Śląsku „Centrum ekologicznego utylizowania odpadów komunalnych oraz przemysłowych”, którego działalność byłaby zgodna z aktami prawnymi UE, normującymi gospodarkę odpadami, takimi jak:
- Dyrektywa nr 75/442 o odpadach, znowelizowana w 1991 r.,
- Dyrektywa UE nr 91/689 o odpadach niebezpiecznych,
- Rozporządzenie nr 259/93 w sprawie nadzoru i kontroli przesyłek odpadów w obrębie, do Wspólnoty Europejskiej oraz poza jej obszar.
Proponowane Centrum o zdolności przetwórczej miliona ton odpadów i węgla brunatnego rocznie pozwoli nie tylko na znaczne ograniczenie wielkości składowisk odpadów na terenie Śląska, ale dodatkowo stworzy możliwość uzyskania gazu syntezowego do produkcji 300 tys. t/r. metanolu i taniej energii elektrycznej, a także możliwości grzewcze dla potrzeb okolicznych dzielnic i ich zakładów przemysłowych, co ograniczy zużycie nieodnawialnych nośników energii.
Tlenowo-parowe zgazowanie odpadów zminimalizuje emisję zanieczyszczeń do atmosfery przy równoc...