? Życie odpadów nie kończy się w pojemniku ? mówi Karolina Więtczak z Urzędu Miasta Koło o przesłaniu pikniku ekologicznego, który odbył się 20 września br. Jego celem było zwiększanie świadomości ekologicznej i wiedzy na temat recyklingu wśród mieszkańców.

Pracownicy magistratu są przekonani, że edukacja ekologiczna jest efektywna, gdy łączy teorię z praktyką. Dlatego clue programu pikniku ekologicznego uczyniono dziesięć stacji z warsztatami ekologicznymi. Dzięki temu dzieci poznały m.in. wartość ukrytą w odpadach i dowiedziały się, jak twórczo je wykorzystać. Najmłodsi wykonali m.in. recyklingową biżuterię i instrumenty. ? Wykorzystaliśmy materiały z odzysku ? kubeczki po jogurtach, butelki PET, odpady z drukarni w postaci kolorowych folii samoprzylepnych, zużyty papier z gazet i torby bawełniane ? opowiadają animatorki.

Na pikniku zaprezentowali się także kolscy plastycy, zachęcając m.in. do wykorzystania bogactwa ziemi ? gliny. Na imprezie nie zabrakło również mody ekologicznej: ? Warsztaty wzbudziły bardzo duże zainteresowanie. Powstało niemal 80 projektów strojów ? opowiada Ilona Wójt-Mazurkiewicz, projektant mody.

Jak twierdzi K. Więtczak: ? Sama teoria to za mało. Warto pokazywać np., jak odbywa się proces recyklingu, warto angażować w działania. To pozytywnie wpływa na świadomość ekologiczną. Opinię tę podziela A. Łobocki z Fundacji Recal: ? W działaniach bardzo wa...