Na terenie województwa podkarpackiego istnieją dogodne warunki wykorzystania energii z wiatru. Jak wykazały pomiary na tym obszarze, szczególnie korzystny jest czas jesienno-zimowy i wiosenny, uprzywilejowany pod względem prędkości i energii wiatru.

Ten korzystny okres jest zbieżny z dużym zapotrzebowaniem na energię. Wysoki potencjał energetyczny terenu Beskidu Niskiego potwierdziły badania wykonane w latach 1994-1995 przez I. Solińskiego z CPPGSMiE PAN i Z. Skrzypczyka z WZM i UW w Krośnie. Badania te były prowadzone w Rymanowie, Sanoku, okolicach Żmigrodu i Bliznego oraz w Jasionce koło Dukli. Z wykonanych pomiarów wynika, że 65% powierzchni samego byłego woj. krośnieńskiego nadaje się pod budowę elektrowni wiatrowych, przy czym na 5% terenu, tj. 300 km2, możliwe jest instalowanie farm wiatrowych. Lokalne strefy wiatrowe znajdują się szczególnie w okolicach Przełęczy Dukielskiej, Iwonicza i Rymanowa. Korzystne warunki dla budowy elektrowni wiatrowych (silne wiatry) istnieją także na terenie gmin: Nowy Żmigród, Dębowiec, Osiek Jasielski i Krempna (powiat jasielski).
Rozwój energetyki wiatrowej na terenie Podkarpacia ma wyjątkowe znaczenie, również ze względu na fakt, że ceny prądu na Podkarpaciu są wyższe niż w innych częściach Polski. Wzrastające ceny za energię elektryczną i cieplną skłaniają mieszkańców Podkarpacia do stawiania przydomowych elektrowni wiatrowych.
Małe siłownie wiatrowe ograniczają wydatki na prąd i uniezależniają ich...