Wdrażanie systemu kaucyjnego przypominało turecką telenowelę i było przesuwane w czasie. Zmieniały się również wizja  i koncepcja systemu. Czy jesteśmy gotowi na jego uruchomienie? Można mieć co do tego wątpliwości. Swego czasu osią narracji wokół systemu kaucyjnego były małe jednorazowe opakowania szklane zwane „małpkami”. W międzyczasie w dziwnych okolicznościach zniknęły one z systemu kaucyjnego. Także opakowania PET po napojach mlecznych na ostatnim etapie prac zostały wyłączone z systemu. Oficjalnie wynika to z trudności technicznych, jednak w branży nie brakuje głosów, iż jest to spowodowane ich zerową wartością jako materiałów (lub też w przypadku „peta” barwionego jest ona ujemna).  Dziś w systemie znajdują się zatem butelki PET po napojach oraz puszki metalowe po napojach o określonej pojemności. Jednocześnie na kilkadziesiąt dni przed formalnym uruchomieniem systemu pojawiają się wciąż nowe pytania, problemy i wątpliwości. Do dziś nie ma jednoznacznych interpretacji w kwestii podatku VAT; problemy zgłaszają także apteki, które podnoszą, że nie powinny znaleźć się w tym systemie, gdyż rodzi to obawy sanitarne. Także sklepy, te mniejsze i większe, mają coraz więcej wątpliwości i obaw. 

Co z rozliczeniami?

Organizacje odzysku opakowań mające realizować cele recyklingu i operatorzy systemu kaucyjnego sami przyznają, że jeszcze nie są w pełni przygotowani. Towarzyszą nam wciąż nierozwiązane problemy wspólnego...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?