1 października w Polsce wystartuje system kaucyjny obejmujący plastikowe butelki, puszki i butelki szklane wielokrotnego użytku. Operatorzy systemu kaucyjnego uzyskali zezwolenia MKIŚ dopiero na trzy miesiące przed planowaną datą wdrożenia systemu, pomimo usilnych starań i zabiegów, aby stało się to znacznie wcześniej. Niemniej jednak operatorzy są w blokach startowych, choć pełna gotowość systemu będzie budowana stopniowo. Kaucja w wysokości 50 gr lub 1 zł ma skłonić nas do zwrotu opakowań, a w tle trwa wyścig o ambitne cele recyklingowe. 6 czerwca 2025 roku Kaucja.pl – Krajowy System Kaucyjny otrzymała od Ministerstwa Klimatu i Środowiska długo wyczekiwane zezwolenie. Brzmi formalnie? Właśnie formalność była tu kluczowa. Bez niej nie dało się przyspieszyć prac nad uruchomieniem całego mechanizmu. Decyzja otworzyła drzwi do intensywnej pracy w sprinterskim tempie, choć przyznajmy, że od samego początku był to bieg przez płotki.

Ewolucja krok po kroku

Patrząc dziś na te trzy miesiące od decyzji, trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to już „ostatni dzwonek”, czy może jeszcze jest czas na spokojne wdrożenia. Z jednej strony polityczne i biznesowe tarcia wokół ustawy (w tym pomysły kolejnych przesunięć startu systemu) nie ułatwiają życia detalistom. Wielu z nich ciągle zadaje sobie pytanie: podpisywać umowę z operatorem teraz czy jeszcze poczekać? Z drugiej, my w&nbs...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?