Czy uda się przyspieszyć pracę Inspekcji Ochrony Środowiska? Taką nadzieję ma ustawodawca, który szykuje się do wprowadzenia ważnych zmian w prawie. Te mają wejść w życie pod szyldem dużego projektu deregulacyjnego. Mowa tu o projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw z 21 lipca 2025 r., którego głównym celem ma być usprawnienie działania Inspekcji Ochrony Środowiska (IOŚ), w szczególności w zakresie prowadzenia procedur kontrolnych. Zdaniem autorów projektu, aktualnie obowiązujące regulacje prawne sankcjonują długotrwałe i skomplikowane procedury administracyjne, które spowalniają proces kontrolny i wydłużają czas reakcji na zgłoszenia w zakresie naruszeń prawa ochrony środowiska. Jak wynika z treści uzasadnienia projektu ustawy, celem planowanych zmian ma być nie tylko uproszczenie i przyspieszenie procedur kontrolnych, ale przede wszystkim zwiększenie  ich efektywności i skuteczności, co pozwoli Inspekcji na skuteczne identyfikowanie i karanie podmiotów naruszających przepisy środowiskowe.

Jak to jest zrobione?

Nim przejdziemy do omawiania projektowanych zmian ustawowych, należy przypomnieć, kto nadzoruje system ochrony środowiska w Polsce. Są to:
  • główny inspektor ochrony środowiska,
  • wojewódzcy inspektorzy ochrony środowiska,
  • marszałkowie województw, którzy wydają decyzje administracyjne w zakresie gospodarki od...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?