Wydawać by się mogło, że zatrzymanie europejskiego złomu na Starym Kontynencie poprawi sytuację przemysłu ciężkiego. Czy jednak tak jest na pewno? Naszym zdaniem, może to przynieść więcej szkody niż pożytku dla europejskiej gospodarki obiegu zamkniętego. Komisja Europejska 23 lipca br. uruchomiła monitoring eksportu i importu złomu metali. Chodzi o to, by wykazać ewentualną potrzebę zastosowania mechanizmów, które miałyby ograniczać i zatrzymać wypływ surowca metali poza Unię Eutopejską.  Oprócz wprowadzenia monitoringu KE ma także:
  • najpóźniej do trzeciego kwartału 2025 r. rozważyć środki handlowe w celu zapewnienia wystarczającej dostępności złomu, 
  • do czwartego kwartału 2026 r. przedstawić studium wykonalności dotyczące obowiązków w zakresie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w odniesieniu do stali i aluminium, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji, 
  • do czwartego kwartału 2026 r. przygotować się do wprowadzenia obowiązków w zakresie zawartości materiałów pochodzących z recyklingu w odniesieniu do aluminium w odpowiednich wyrobach budowlanych oraz wzmocnić rynek surowców wtórnych w UE w ramach regulacji o gospodarce o obiegu zamkniętym, 
  • również do czwartego kwartału 2026 r. zaproponować akt o gospodarce o obiegu zamkniętym, aby...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?