System kaucyjny zacznie funkcjonować od 1 października 2025 r. i nie przewidujemy w tym względzie żadnych opóźnień. To ważna zmiana, która realnie wpłynie na nasze codzienne nawyki.  Dzięki niej ograniczymy w Polsce zużycie surowców potrzebnych do produkcji opakowań z plastiku, aluminium i szkła, zmniejszymy ilość śmieci w naszych parkach, lasach i na ulicach, a przede wszystkim zaczniemy traktować opakowania jak wartościowy surowiec do ponownego wykorzystania. Przygotowując nowelizację ustawy, przyjętą w 2024 r., wsłuchaliśmy się w głosy producentów napojów, sklepów czy operatorów i wprowadziliśmy szereg postulatów ułatwiających wdrożenie systemu kaucyjnego. Efektem są konkretne rozwiązania, takie jak oznakowanie opakowań specjalnym znakiem kaucji, obowiązek utworzenia punktów zbiórki w każdej gminie oraz niższa opłata produktowa dla opakowań szklanych wielokrotnego użytku.  Działania resortu doceniły już organizacje pozarządowe zaangażowane w ochronę środowiska, które 12 sierpnia br. wystosowały list do premiera, popierający działania Ministerstwa Klimatu i Środowiska w zakresie wdrażania systemu kaucyjnego w Polsce.

System nabiera kształtów

Obecnie system kaucyjny nabiera realnych kształtów. Po otrzymaniu decyzji administracyjnej z terminami uruchomienia systemów operatorzy zawierają umowy z jednostkami handlowymi – również z ...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?