VII Konferencja Naukowo-Techniczna REGOS 2013, zorganizowana przez Instytut Maszyn Przepływowych Politechniki Łódzkiej, odbyła się w dniach 16-18 października br. w Uniejowie. Partnerem regionalnym w ramach organizacji Konferencji został Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego. W skład komitetu naukowego Konferencji wchodzili profesorowie Politechnik Łódzkiej, Śląskiej, Wrocławskiej, Częstochowskiej, IMP PAN-u, a także burmistrz Uniejowa oraz przedstawiciele firm: PGE Bełchatów, Dalkii Łódź i ZUT w Szczecinie. Komitetowi przewodniczył dr hab. inż. Krzysztof Jóźwik prof. PŁ.

Konferencja REGOS jest organizowana cyklicznie, co trzy lata. Jej tematyka obejmuje zagadnienia racjonalizacji gospodarki energetycznej, począwszy od procesów pozyskiwania i przetwarzania energii, zwłaszcza ze źródeł odnawialnych, poprzez projektowanie i budowę wysoko sprawnych układów cieplnych, maszyn, urządzeń i systemów ich sterowania, aż do procedur wdrażania nowoczesnych technik eksploatacji – wraz z ekologicznym wykorzystywaniem odpadów, szczególnie w oczyszczalniach ścieków.

Konferencja była poświęcona prezentacji stanu wiedzy oraz wymianie doświadczeń w zakresie obejmującym współczesne techniki badań oraz systemy oceny zasobności źródeł odnawialnych, technologie pozyskiwania i przetwarzania energii ze źródeł odnawialnych. Mówiono o systemach produkcji prądu elektrycznego i ciepła w siłowniach zasilanych ze źródeł odnawialnych, biopaliwami oraz paliwami z ekologicznie przetwarzanych kopalin, a zwłaszcza technologii obiegów ORC. Uwagę zwrócono także na maszyny i urządzenia oraz systemy automatyki i pomiarów dla ?zielonej energetyki?. Poruszono kwestię ekologicznego wykorzystywania odpadów komunalnych jako elementu racjonalizacji gospodarki energetycznej w gminie, mieście i regionie.

W konferencji uczestniczyły 72 osoby reprezentujące instytucje naukowe, przedsiębiorstwa, agencje i firmy z całej Polski, działające w obszarze gospodarki energetycznej. W trakcie obrad plenarnych zostało wygłoszonych 29 referatów. Sesje plenarnych podzielono na pięć bloków tematycznych. W programie konferencji uwzględniono także sesję posterową poświęconą osiągnięciom młodych naukowców.

Drugiego dnia zorganizowano konferencję prasową z udziałem przedstawicieli mediów, poprzedzoną wykładem wygłoszonym przez Józefa Kaczmarka, burmistrza miasta Uniejów. Po konferencji nastąpiło zwiedzanie Geotermii Uniejów, która jest doskonałym przykładem wykorzystania energii płynącej z głębi ziemi do celów grzewczych.

Tematyka konferencji cieszyła się dużym zainteresowaniem, czego potwierdzeniem były ożywione dyskusje, zarówno podczas sesji plenarnych, jak i spotkań kuluarowych i imprez towarzyszących.

(ml)

Opracowano na podstawie przesłanej relacji