Jednym z problemów technologicznych występujących na składowiskach odpadów są odcieki. Hogland i in.1 definiują odcieki jako wody pochodzące z opadów atmosferycznych, z odpadów oraz z reakcji zachodzących w złożu odpadów, które – infiltrując poprzez złoże odpadów – wymywają rozpuszczalne związki organiczne i mineralne zawarte w składowanych odpadach.

Zgodnie z przepisami, odcieki powinny zostać ujęte i poddane unieszkodliwianiu. Stanowi to jeden z najtrudniejszych problemów technologicznych. Decydują o tym takie czynniki jak duża różnorodność zanieczyszczeń w odciekach, ich zmienny skład (patrz tabela), ilość odcieków oraz sposób eksploatacji składowiska. Stąd też zastosowanie jednej technologii unieszkodliwiania odcieków wiąże się z ryzykiem jej niedostosowania do zmieniających się ich właściwości. W literaturze krajowej i zagranicznej rekomendowane są trzy rozwiązania: kierowanie odcieków do kanalizacji miejskiej i oczyszczanie ich ze ściekami komunalnymi, oczyszczanie odcieków w lokalnych oczyszczalniach na składowisku oraz recyrkulacja na powierzchnię hałdy składowanych odpadów.
Powstają zatem pytania, którą strategię wybrać, jaką zastosować technologię, a może dostępne są inne strategie zagospodarowania odcieków? Najpierw jednak trzeba zacząć od analizy wpływu właściwości odcieków na wyb&oa...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?