Sadzenie drzew i krzewów tak, aby stanowiły długoletnią inwestycję nie jest prostym procesem. Dlatego coraz częściej stosuje się różne technologie i systemy nawadniające na terenach zieleni miejskiej.
Różne rodzaje terenów zieleni miejskiej wymagają zastosowania innych technologii nawadniania. Na powierzchniach trawiastych wykorzystywane są zraszacze lub głowice zraszające (patrz „Zieleń Miejska”, 5/2009, s. 40, cz. I – przyp. red.), z kolei zastosowanie linii kroplujących zalecane jest dla powierzchni obsadzonych roślinami, a najlepszym sposobem nawadniania przesadzanych drzew jest zastosowanie kanału wodno-powietrznego.
Linia kroplująca
Obszary, na których znajdują się linie kroplujące, gdy obsadzone są wyższą roślinnością, powinny być pokryte agrowłókniną i ściółką, np. z kory sosnowej lub kamienia ozdobnego o różnej granulacji. Posiadają one wtedy znacznie lepsze warunki do retencjonowania wody, którą można później ponownie wykorzystać. Magistrala linii kroplującej znajduje się pod powierzchnią ziemi, na głębokości około 40-60 cm. Wskazane jest również, aby tworzyła ona obieg zamknięty. Taki cykl powoduje, że znacznie szybciej woda dociera do najbardziej oddalonych powierzchni nawadnianych. Do magistrali należy podłączyć rury wyprowadzające o średnicy 16 mm, pod przyłącza linii kroplującej. Jedno przyłącze ...