W promowaniu zrównoważonego rozwoju terenów zurbanizowanych oraz w kompleksowym planowaniu i zarządzaniu zasobami powierzchni ziemi przeznaczenie terenu, gospodarowanie przestrzenią oraz standardy budowli i obiektów infrastrukturalnych stają się one coraz ważniejszą kategorią ekologiczną. W warunkach zróżnicowanego zaludnienia kraju są równie ważne jak dostęp do odpowiedniej jakości dóbr niezbędnych wszystkim mieszkańcom (wody do picia, zdrowej żywności, powietrza oraz światła).

 
Jednocześnie rozdział przestrzeni coraz bardziej wpływa na dostępność tych dóbr. Dlatego zapewnienie wszystkim obywatelom godnego schronienia, przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów przestrzeni zabudowanej i pozostawieniu pewnej części przestrzeni wolnej, jest jednym z najpoważniejszych wyzwań nowoczesnego państwa o zrównoważonym rozwoju1. Wiąże się z tym ściśle zagadnienie rewitalizacji miast.
Warto dodać, że w polskiej przestrzeni w ostatnich latach zaszło szereg znaczących zmian. Polegają one m.in. na dalszym wzroście znaczenia najważniejszych obszarów metropolitalnych, znacznym postępie technologicznym i jego wielorakich skutkach dla procesów przestrzennych (np. nowe techniki transportu, wytwarzania energii, komunikacji, produkcji, organizacji układów osadniczych) oraz na pogłębiającej się polaryzacji przestrzeni, wynikającej zar&oacut...

Wykup dostęp do płatnych treści Portalu Komunalnego!

Chcesz mieć dostęp do materiałów Portalu Komunalnego Plus?