Mechanizacja procesu pozyskiwania drewna w lasach stała się genezą powstania maszyn do rozdrabniania biomasy. Intensyfikacja procesu pozyskiwania drewna spowodowała narastający problem zagospodarowania ogromnych ilości drewna odpadowego, które nie miało znaczenia przemysłowego ani energetycznego.


Rys. 1. Podział maszyn do rozdrabniania biomasy

Pozostawianie tego typu odpadów w jednym miejscu stwarzało wiele zagrożeń zarówno dla bezpieczeństwa pożarowego, jak i dla zdrowotności lasu. Z ekonomicznego i przyrodniczego punktu widzenia jedynym sensownym rozwiązaniem było rozdrobnienie tego odpadu i pozostawienie go jako ściółki, która z czasem zostanie zmineralizowana.

Fot. 1. Rębarka samojezdna o dużej wydajności roboczej –120 m3/h

Jedynym celem, jaki został sformułowany dla tych maszyn, było znaczące zredukowanie objętości odpadu. Idea konstrukcyjna tych maszyn została zapożyczona z rolnictwa, od znanych od dawna sieczkarni i rozdrabniaczy używanych w gospodarstwach rolnych w procesie przygotowywania paszy. Z czasem budowa tych prostych maszyn ulegała coraz większym modyfikacjom. Dzisiaj mamy do czynienia z bardzo złożonymi konstrukcyjnie maszynami, które oprócz wysokich ...